Igor Lauko

Igor Lauko

lauko_igor_spartan_runner

Sunt un alergător de elită al celor mai populare curse cu obstacole din lume, adică Spartan Race. Provin din Likavky, dar în ultimii 5 ani locuiesc într-un sat pitoresc de pe dealul Mních, numit Martinček, chiar sub Dealurile Choč, care au devenit pasiunea mea. M-am dedicat mai mulți ani dansului acrobatic breakdanceparkourmotocrossculturism și tot timpul m-au atras extremele și aventura. Dragostea mea pentru natură a fost întotdeauna latentă în mine și a fost trezită pe deplin atunci când am început călătoria vieții mele ca alergător la curse cu obstacole și m-am descoperit pe mine însumi. Nu mi-a fost niciodată frică să încep cu cei mai buni sportivi de elită ai Europei, și pe lângă zeci de locuri pe podium, am în prezent locul 9. În 2018 la Campionatele Europene, în Alpii din Franța la Elite, am primit locul 47.

La Campionatele Europene în Dolomiţii italieni la Elite locul 24. Și pentru prima dată m-am prezentat și la Campionate mondiale, în Sparta greacă, unde am cucerit în două zile Trifecta în cea mai mare competiție din lume Super Elite locul 25, Sprint Elite locul 20, Beast Elite locul 20 și în evaluare generală mi-a asigurat locul 23. Cea mai frumoasă victorie este atunci, când poți să-ți îndeplinești un obiectiv stabilit și să te depășești. Munții Veľký Choč m-au lăsat să ating apogeul la antrenament mai mult de 500x și câteodată în fiecare zi. În 13h 42 minute 36 secunde i-am alergat de 7 ori la rând. „Schimbă-te și vei schimba lumea în bine” nu ar trebui să fie doar motto-ul meu.

Mulțumesc pentru sprijin și ajutor firmei Adamsport  în drumul spre visul meu. Împreună vă demonstrăm că și voi vă puteți îndeplini visele.